Merkezimizde Pedodonti (Çocuk) Polikliniği Hizmeti Verilmektedir.
14 Ağustos 2018

Pedodonti nedir?
Pedodonti (Çocuk Diş hekimliği), 0-14  yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal  ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bir anabilim dalıdır. Pedodonti, bebeklik çağından itibaren çocukların ağız-diş sağlığını ve çene-yüz bölgesi gelişimini takip ve tedavi eden, aynı zamanda koruyucu önlemleri de içine alan diş hekimliği dalıdır.

Pedodonti’nin Amacı Nedir? 
Pedodonti’nin birinci amacı ortaya çıkmış problemleri tedavi etmekle birlikte, bu sorunların kaynağını bularak oluşmasını engelleyecek önlemleri almaktır. Bu amaçla uygulanan prosedürlere Koruyucu Diş Hekimliği denir. Koruyucu diş hekimliği beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi, ağız ve diş temizliği konusunda eğitimlerin verilmesi, yerel flor ve fissür örtücü gibi dişlere uygulanabilen işlemler ve düzenli kontrolleri içerir.

Süt Dişlerinin Önemi
Süt dişleri toplam 20 tanedir. Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun beslenmesini sağlamaktır.  Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır. Süt  dişleri, kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır. Çocuk diş hekimliğinin birinci amacı, dişsel sorunların oluşmasını engelleyecek  önlemleri almak ve çocukları çürüksüz bir geleceğe yönlendirmektir.

Bebeğinizin dişleri çıkmaya başladığında şu önlemleri titizlikle uygulamanız gerekir;
Bebeğinizi emzirerek uyutmayınız.
Dişlerini ıslak bir  bezle temizledikten sonra uyutunuz.
Bebeğinizi şekerli, ballı süt karışımı ile dolu bir biberonla kesinlikle uyutmayınız.
Bebeğinizi, biberondaki mamayı bitirmeye zorlamayınız. Bu yaklaşım, çocuğun kusmasına yol açabilir.
Biberonla besleme söz konusu ise sıcaklığını kontrol etmek gerekçesi ile biberonu kendi ağzınıza sokmayınız.
Çocuklar için oldukça yararlı olan meyve suları biberona doldurularak sürekli verildiğinde  diş çürüklerine yol açabilmektedir.
Çocuk 1 yaşına geldiğinde, emzirme ve biberon kullanımını terk ediniz ve sıvı gıdaları bardakla içmeye alıştırınız.
Çocuğunuzun dişlerini sadece diş fırçasıyla temizleyiniz. Süt dişlerinin tümü sürene kadar (2,5-3 yaş) ağız bakımında ona yardımcı olunuz.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizde uygulanan işlemler
Koruyucu Uygulamalar:  Fissür örtücü (fissur sealant), Flor uygulamalar
Diş çürüğü tedavisi
Kanal tedavisi
Amputasyon
Diş travma tedavileri
Yer Tutucular
Minör cerrahi uygulamalar


Klinikte uyumlu olan çocukların tedavileri klinik koşullarda , engelli çocukların tedavisi ise genel  anestezi altında yapılmaktadır.